• TRADYCJE SZKOŁY


        • Każda szkoła tworzy własne tradycje. W naszej szkole ze szczególną dbałością obchodzone są święta narodowe i religijne. Uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowują okolicznościowe gazetki, inscenizacje z okazji: Święta Niepodległości, Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Papieskiego, Bożego Narodzenia, Wielkanocy. Nacechowane są one powagą  i szacunkiem dla historii i religii naszego kraju.

          Jedną z najważniejszych uroczystości szkolnych jest Dzień Edukacji Narodowej, który w murach naszej szkoły obchodzony jest 14 października. Z okazji tego święta ma miejsce uroczysta akademia przygotowywana przez Samorząd Uczniowski. Szczególnymi gośćmi tego dnia są emerytowani pracownicy naszej szkoły. Podczas uroczystości dyrektor szkoły oraz przedstawiciele władz gminnych składają życzenia wszystkim pracownikom oświaty.  Drugą ważną uroczystością obchodzoną w tym dniu jest Pasowanie na Ucznia wszystkich pierwszoklasistów, którzy mają za sobą pierwszy miesiąc szkolnego życia. Podczas Ślubowania uczniowie unoszą prawe dłonie do góry i składają przyrzeczenie na sztandar szkoły. Następnie pani dyrektor wielkim ołówkiem pasuje wszystkie dzieci na ucznia. Wręcza im dyplomy i życzy sukcesów oraz samych radosnych chwil w trakcie nauki w naszej szkole. Po części oficjalnej pierwszaki prezentują swój pierwszy, szkolny program artystyczny, śpiewają piosenki, recytują wiersze.

          Corocznie 12 listopada uroczyście obchodzimy Dzień Patrona Szkoły. W tym dniu odbywa się uroczysta akademia poświęcona życiu i twórczości naszego Patrona. Z tej okazji organizowane są konkursy wiedzy o patronie szkoły, w których uczniowie bardzo chętnie i licznie biorą udział. Prezentowane są osiągnięcia laureatów i wręczane nagrody. Dzięki tym działaniom nasi uczniowie coraz lepiej poznają najważniejsze fakty z życia prof. Wacława Felczaka.

          Wśród uroczystości szkolnych są Święta Bożego Narodzenia. Ostatni dzień w szkole przed tymi świętami jest bardzo uroczysty i miły. Nauczyciele i uczniowie uczestniczą  w spotkaniach wigilijnych, łamią się opłatkiem, składają życzenia i śpiewają kolędy. Jest to bardzo szczególny dzień, wprowadzający wszystkich w magiczny nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Z tej okazji w szkole wystawiane są „Jasełka” dla całej braci uczniowskiej, nauczycieli i pracowników szkoły. Przedstawienia te prezentowane są również dla rodziców podczas „Wigilijnych spotkań z rodzicami”.

          Tradycją w szkole stały się spotkania z Babciami i Dziadkami z okazji ich święta. Dzieci  z oddziałów przedszkolnych  i uczniowie klas I-III pod opieką swoich wychowawców przygotowują przedstawienia dla swoich Kochanych Babć i Dziadziusiów. Są wiersze, piosenki, ciepłe słowa i serdeczne życzenia dla seniorów. Po części artystycznej szanowni goście  miło spędzają czas przy  słodkim poczęstunku przygotowanym przez mamy naszych uczniów  oraz zabawie tanecznej, podczas której wszyscy bawią się wyśmienicie.  Na zakończenie Babcie i Dziadkowie otrzymują wykonane własnoręcznie przez dzieci laurki.

          Pierwszy  Dzień Wiosny to dzień, na  który wszyscy czekają z  utęsknieniem.   Tego  dnia  żegnamy  zimę  i witamy wiosnę. Na ten dzień przygotowujemy specjalny program. Każda klasa otrzymuje do wykonania jakieś zadanie. W szkole odbywają się w tym dniu konkursy plastyczne, recytatorskie, muzyczne o tematyce wiosennej.

          W szczególny sposób żegnamy uczniów klas szóstych, którzy kończą naukę w naszej szkole, by kontynuować ją w gimnazjum. Uroczystość pożegnania absolwentów odbywa się w obecności rodziców  i zaproszonych gości. Szóstoklasiści rozpoczynają ją polonezem, po którym następuje część artystyczna.  Po części artystycznej wszyscy zostają zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez mamy szóstoklasistów.  Jest to bardzo miła i sympatyczna impreza szkolna, a jednak serce tak dziwnie uderza, pojawia się tęsknota za tym, co minęło, bo ... „różne są rzeczy ukryte w króciutkim wyrazie żal.”

          Kolejną tradycją jest dbałość o środowisko naturalne. Do kalendarza imprez szkolnych weszło szereg akcji, tj. Sprzątanie   Świata, Dzień  Ziemi,  w  których     nasi uczniowie    bardzo  chętnie    uczestniczą.  W ramach realizacji programu ekologicznego „Ekolodzy – To My” prowadzone są zajęcia, które nie tylko umożliwiają poznawanie otaczającego świata,    ale   również     zachęcają       dzieci      do      dbania  o środowisko.

          Staramy się uczyć nasze dzieci wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka. Uczestniczymy w akcjach: Góra Grosza, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pomagamy dzieciom specjalnej troski podopiecznym Stowarzyszenia „Mamy Wielkie Serca”. Uczniowie, rodzice i nauczyciele przynoszą plastikowe korki, które dostarczamy do Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Stemplewie.

          Czas karnawału sprzyja hucznym zabawom i uciechom. W tym to właśnie okresie, w naszej szkole organizowana jest  przez Radę Rodziców „zabawa choinkowa”. Od kilku już lat zapraszamy rodziców wraz z dziećmi, które w przyszłości rozpoczną naukę w szkole podstawowej. Uczestnicy zabawy prezentują się w specjalnie zaprojektowanych, oryginalnych strojach. Konkursom i atrakcjom nie ma końca.

          Dużą rolę w środowisku szkoły spełnia Samorząd Uczniowski, który organizuje nie tylko akcje charytatywne, ekologiczne, ale także Dzień Chłopaka, Dzień Jesieni, Andrzejki, Powitanie Wiosny, Dzień z Kubusiem Puchatkiem, Walentynki itp. oraz konkursy wiedzy, imprezy okolicznościowe, dyskoteki dla uczniów.

          W tradycji Szkoły Podstawowej im. prof. Wacława Felczaka w Chorkach w roku szkolnym 2009/2010 pojawiły się obchody Święta Rodziny w postaci Festynu Rodzinnego. Pomysł zrodził się dzięki współpracy Rady Rodziców i Nauczycieli naszej szkoły. Wspólnie wypracowaliśmy tę formę integracji środowiska rodzinnego i szkolnego. Pierwszy Festyn Rodzinny odbyły się 01.06.2010 r.