Dzień 2 maja 2024 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć szkolnych.
W tym dniu będzie tylko dyżur opiekuńczy dla dzieci 3-6 letnich w godz. 7.30-12.30, uczniowie klas I-VIII nie przygodzą do szkoły.
Dzień 2 maja 2024 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć szkolnych.
W tym dniu będzie tylko dyżur opiekuńczy dla dzieci 3-6 letnich w godz. 7.30-12.30, uczniowie klas I-VIII nie przygodzą do szkoły.
Szczepionka doustna przeciwko wściekliźnie dla lisów wolnożyjących zawiera wirus żywy, ale atenuowany, tzn. o osłabionej zjadliwości. Psy czy koty domowe nie są zwierzętami dla, których jest ta szczepionka przeznaczona.
Może się zdarzyć, że nastąpi rewersja szczepionkowego wirusa do wersji zjadliwej.
W przypadku podjęcia przez psa czy kota przynęty ze szczepionką należy rękami w rękawiczkach czy np. owiniętych workiem foliowym delikatnie wyjąć, w miarę możliwości, przynętę z pyska psa, nie rozrywając blistra.
Jeżeli dojdzie do rozerwania blistra i jego zawartość, czyli szczepionka rozleje się na ręce człowieka i będzie miała kontakt z błonami śluzowymi nosa, ust, gardła lub raną czy zadrapaniem na skórze należy to miejsce myć bardzo
dokładnie wodą z mydłem (minimum 15 minut) oraz miejsce ekspozycji zdezynfekować płynem neutralizującym wirusy a następnie skontaktować się z lekarzem medycyny ludzkiej, który podejmie odpowiednie kroki i decyzje.
Jeżeli dojdzie do kontaktu zawartości blistra ze szczepionką z błoną śluzową jamy gębowej, spojówkami oka czy przerwaną ciągłością skóry u psa czy kota należy to miejsce, w miarę możliwości przemyć wodą z mydłem oraz zdezynfekować. Ponieważ pies czy kot nie są gatunkami docelowymi do pobrania szczepionki dla lisów należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nie zaobserwowano do tej pory żadnych niepokojących reakcji ze strony psa czy kota, ale każdy organizm jest inny i może w odmienny sposób zareagować na kontakt z taką formą szczepionki. Lekarz weterynarii może podjąć decyzję o ewentualnej obserwacji psa czy kota przeciwko wściekliźnie. Obserwacja taka polega na badaniu klinicznym zwierzęcia, oględzinach zewnętrznych wraz z pomiarem temperatury ciała w odpowiednich dniach. Badania takie przeprowadza się w dniu 1, 5, 10 i 15 od dnia ekspozycji, czyli w tym przypadku kontaktu ze szczepionką w wyznaczonej lecznicy dla zwierząt. Obserwacja prowadzona jest przez Inspektorów Weterynaryjnych lub wyznaczonych Urzędowych Lekarzy Weterynarii we wskazanej lecznicy. Właściciel zwierzęcia nie ponosi kosztów za przeprowadzenie obserwacji weterynaryjnej zwierzęcia i wydanie wyniku obserwacji. Aby taka obserwacja była bezpłatna należy skontaktować się z właściwym terytorialnie Powiatowym Lekarzem Weterynarii, wyda on wtedy decyzję na przeprowadzenie obserwacji i wskaże właściwy zakład leczniczy.
Powered by aSc EduPage